Bądź świadomy tego, co czytasz!

kategoria: Czytanie ze zrozumieniem | 1 komentarz

Każdy z nas umie czytać. Jeden lepiej, drugi gorzej. Jednak czytanie może być czymś więcej niż tylko przetwarzaniem słowa pisanego. Czytanie powinno nam dawać wiedzę, którą możemy wykorzystać w naszym życiu. Dlatego niezwykle istotne jest rozumienie czytanego tekstu. Niestety pojęcie słów, które czytamy, jest często bardzo dużym problemem wielu ludzi.

Z czego wynika ten problem? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Bardzo wiele czynników ma wpływ na to, jak odbieramy czytany tekst. Możemy je podzielić na dwie kategorie: obiektywne i subiektywne.

Czynniki mające wpływ na odbiór tekstu

Pierwsze dotyczą samego tekstu, np. jego budowa czy forma, objętość, środki stylistyczne, podział na tytuły czy podtytuły. Te wszystkie, na pozór błahe elementy, istotnie wpływają na poziom rozumienia danego tekstu. Wpływ może mieć zarówno stosunek czytającego do tekstu, jak również sposób czytania.

Drugim czynnikiem jest tzw. czynnik subiektywny, który dotyczy zdolności odbiorcy tekstu. Do tej grupy należą m.in.: stosunek czytelnika do zrozumienia konkretnego tekstu (chęć/ niechęć), umiejętność przewidywania tekstu za pomocą skojarzeń, zdolność koncentracji czy abstrakcyjnego myślenia.

Czytanie ze zrozumieniem odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas. Na czym jednak tak naprawdę ma ono polegać? Czytając każdy tekst powinniśmy rozumieć nie tylko znaczenia poszczególnych słów, ale również połączeń wyrazowych i zdaniowych. Nie można pojąć sensu danego tekstu, jeżeli nie rozumiemy informacji, które przekazują nam zapisane zdania. Rozumienie czytanego tekstu to odkrywanie prawdziwego sensu konkretnego utworu. Musimy pamiętać, że każde napisane zdanie przekazuje nam ważną informację. Czytanie ze zrozumieniem polega zaś na zauważeniu, i co ważniejsze, zapamiętaniu czy wykorzystaniu tej informacji.

Po przeczytaniu tych kilku zdań (oczywiście ze zrozumieniem :)) należałoby się zastanowić, jakie podstawowe warunki należy spełnić, aby rozumieć to, co się czyta. Jedną z najważniejszych kwestii, ułatwiających czytanie ze zrozumieniem, jest… umiejętność czytania. I może wydać się to komuś śmieszne, ale sprawne czytanie nie jest wcale tak powszechne, jak się może wydawać. Płynne i poprawne czytanie ułatwia pojmowanie czytanych słów. Dość zwinne czytanie sprawia, że poziom zrozumienia tekstu wzrasta ok. 30-40%. Szybka percepcja umożliwia udzielenie precyzyjniejszych odpowiedzi na treści znajdujące się w tekście. Zbyt wolne czytanie zaś zaciera sens odczytywanych słów i sprawia, że jest nam o wiele trudniej pojąć ich treść.

Jaki masz stosunek do czytanego tekstu?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest stosunek czytającego do tekstu czy do samego czytania. Często czytanie ze zrozumieniem kojarzy nam się ze szkołą, egzaminami, jest dla nas przymusem. A nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jeżeli się czegoś nie lubi, to ciężko będzie to zrobić. Dlatego też na samym początku nauki czytania ze zrozumieniem należy popracować nad swoim pozytywnym nastawieniem. Nie traktujmy słowa pisanego jako zła koniecznego. Przecież tyle jest na świecie ciekawych książek, czasopism, artykułów. Przecież one też są napisane. Postarajmy się spostrzegać każdy tekst jako źródło wiedzy, a w czytaniu odnaleźć kilka zalet. Wtedy o wiele łatwiej będzie nam przyswoić nie tylko kilka technik ułatwiających czytanie ze zrozumieniem, ale również to, co pojmiemy z przeczytanego tekstu.

Odpowiednia szybkość czytania i pozytywne nastawienie do nauki czytania ze zrozumieniem ułatwią nam opanować tę niezwykle ważną umiejętność. Dzięki pojmowaniu tego, co czytasz, będziesz rozumiał nie tylko proste teksty, ale przede wszystkim te trudniejsze, które stanowią źródło wiedzy.

Polecamy również lekturę tych poradników (na stronie znajdziesz również darmowe fragmenty)

Praktyczny Kurs Szybkiego Czytania

Jak dzięki kursowi szybkiego czytania szybciej zdobyć wiedzę potrzebną do osiągnięcia sukcesu?

Już niedługo możesz zacząć czytać dużo szybciej i dzięki temu zdobyć więcej wiedzy potrzebnej Ci do osiągnięcia sukcesu i zrealizowania swoich celów.

Chcesz się rozwijać, ale nie masz na to czasu? Potrzeba Ci jeszcze wiele wiedzy, aby spełnić swoje marzenia, a tymczasem nie masz kiedy nawet przeczytać jednej książki w miesiącu? Obowiązki, praca zabierają Ci zbyt dużo czasu i nie starcza Ci go na samodoskonalenie?


[ dowiedz się więcej! ]


Metody i techniki szybkiego czytaniaPoznaj sprawdzone rady autora kilkunastu publikacji z dziedziny efektywnej nauki, szybkiego czytania oraz koncentracji.

* Jak zwiększyć szybkość czytania dwukrotnie w ciągu kilku minut?
* Jak nauczyć się czytać kilka (lub kilkanaście) razy szybciej w ciągu kilku tygodni?
* W jaki sposób czytać kilka książek dziennie i wyciągać z nich maksimum treści?


[ dowiedz się więcej ]


Szybka nauka - praktycznie ćwiczenia


93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów.

Jak często zastanawiasz się, o ile efektywniej możesz się uczyć? Jak często myślisz, by wykorzystując nowoczesne techniki szybkiej nauki spędzać mniej czasu nad książkami mając jednocześnie lepsze rezultaty?

Jeśli jeszcze nie wiesz na czym polega szybka nauka...[ dowiedz się więcej ]

Komentarze

One Response to “Bądź świadomy tego, co czytasz!”

  1. mania on Grudzień 2nd, 2010 10:58 am

    No właśnie ciężko się czyta coś, do czego ma się wstręt… Kilkanaście przedmiotów wciśniętych na siłę, 2 może mnie interesują, ze złością zazwyczaj siadam do książek:/

Leave a Reply