Efektywna nauka

kategoria: Czytanie ze zrozumieniem, Szybka nauka | 6 komentarzy

Każdy z nas uczy się po coś. Jednym zależy na zdanym egzaminie, innym na zdobyciu nowych umiejętności czy wiedzy. Bez względu na konkretne cele, każdy z nas oczekuje konkretnych efektów.

Niestety nie każdy sposób nauki gwarantuje te efekty. Może się zdarzyć tak – i niestety wielu ludziom się zdarza – że mimo poświęconego czasu na naukę, nie przyniosła ona żadnych efektów. A zwłaszcza tych zamierzonych.

Co należy więc tak naprawdę zrobić, żeby nasze ślęczenie nad książkami nie poszło na marne? Jest kilka sposobów, które mogą zwiększyć efektywność naszej pracy.

Jedną z zasadniczych kwestii jest umiejętność skupienia całej uwagi na tym, czego mamy się nauczyć. Dlatego dobrze jest popracować nad „oczyszczeniem” umysłu z ciążących nam myśli. Jak to zrobić? Przed rozpoczęciem nauki jest dobrze się chwilę zrelaksować. Wystarczy położyć się w wygodnej pozycji, uspokoić, przemyśleć ewentualne zadania do wykonania. Jeżeli przypomnimy sobie o czymś, czego nie jesteśmy w stanie zrobić „od ręki” w dość krótkim czasie, spiszmy wszystkie konieczne czynności w kalendarzu czy notatniku. Badania dowodzą, że zanotowanie ważnych spraw w wiarygodnym miejscu skutecznie odciąża nasz umysł i nie zajmują naszych myśli.

W procesie nauki bardzo pomocne jest również rozpoznanie powodu, dla jakiego się uczymy. Nie chodzi tutaj o wizję zdanego egzaminu, ale świadomość uzyskania nowych kwalifikacji. Chęć poznawania nowych rzeczy ułatwia przyswajanie kolejnych informacji. Nie traktuj nauki jako zła koniecznego. Przekonaj samego siebie, że przerobienie konkretnego materiału przyniesie Ci same korzyści. Dobra motywacja naprawdę może dodać energii do działania, a tym samym ułatwić przyswajanie niezbędnej wiedzy. Nie należy jednak do rzeczy prostych…

Przystępując do nauki zadbaj również o możliwość pracowania nad tekstem w pozycji siedzącej. Wbrew pozorom czytanie czy uczenie się na leżąco nie jest korzystne. Siedzenie przy biurku nie sprzyja mechanizmom związanym z relaksem. Leżąc, o wiele szybciej się dekoncentrujemy, a nasze myśli krążą wokół zupełnie innych spraw niż przerabiany materiał.

Zalecaną rzeczą w procesie nauki jest determinacja w zdobywaniu wiedzy. Należy jednak pamiętać, aby nie przeciążać umysłu i nie uczyć się ponad swoje siły. Najlepiej podzielić sobie naukę na kilka etapów, np. 45-60 minutowe sesje. Ważne jest też, aby robić przerwy, podczas których umysł będzie mógł się zrelaksować i zregenerować.

Przedstawione rady dotyczą raczej kwestii technicznych, które nie są bezpośrednio związane z samym procesem uczenia się. Jednak jest również kilka sposobów dotyczących samej pracy nad materiałem, które mogą pomóc w efektywnej nauce.

Co do samego przerabianego materiału dobrze jest rozłożyć jego opracowanie na kilka dni. Zbyt długa praca nad jedną dziedziną nuży, a tym samym uniemożliwia dekoncentrację. Dodatkowo zbyt duża ilość wiedzy z danego zakresu przyswojona w jednym czasie nie gwarantuje trwałego zapamiętania. Dlatego też lepiej jest podzielić materiał na kilka części, aby każdego kolejnego dnia przyswoić nowe informacje oraz utrwalić już zapamiętane.

Jeżeli musimy uczyć się z kilku, zupełnie różnych dziedzin dobrze jest opracowywać je naprzemiennie. Ucząc się raz historii a raz matematyki aktywujemy różne części mózgu, tym samym dając czas na regenerację innych. Poza tym zmieniając diametralnie dziedzinę, wzmagamy nasza koncentrację na nowych zagadnieniach.

Ostatnią rzeczą, o której jest warto pamiętać, jest to, aby zaczynać naukę od przedmiotów wymagających więcej wysiłku. Na początku nauki umysł jest jeszcze wypoczęty i jest w stanie przyswoić o wiele trudniejsze rzeczy, niż po kilkugodzinnej pracy. Dlatego też zwracaj uwagę na stopień trudności materiałów koniecznych do opracowania.

Polecamy również lekturę tych poradników (na stronie znajdziesz również darmowe fragmenty)

Praktyczny Kurs Szybkiego Czytania

Jak dzięki kursowi szybkiego czytania szybciej zdobyć wiedzę potrzebną do osiągnięcia sukcesu?

Już niedługo możesz zacząć czytać dużo szybciej i dzięki temu zdobyć więcej wiedzy potrzebnej Ci do osiągnięcia sukcesu i zrealizowania swoich celów.

Chcesz się rozwijać, ale nie masz na to czasu? Potrzeba Ci jeszcze wiele wiedzy, aby spełnić swoje marzenia, a tymczasem nie masz kiedy nawet przeczytać jednej książki w miesiącu? Obowiązki, praca zabierają Ci zbyt dużo czasu i nie starcza Ci go na samodoskonalenie?


[ dowiedz się więcej! ]


Metody i techniki szybkiego czytaniaPoznaj sprawdzone rady autora kilkunastu publikacji z dziedziny efektywnej nauki, szybkiego czytania oraz koncentracji.

* Jak zwiększyć szybkość czytania dwukrotnie w ciągu kilku minut?
* Jak nauczyć się czytać kilka (lub kilkanaście) razy szybciej w ciągu kilku tygodni?
* W jaki sposób czytać kilka książek dziennie i wyciągać z nich maksimum treści?


[ dowiedz się więcej ]


Szybka nauka - praktycznie ćwiczenia


93 specjalne ćwiczenia, dzięki którym nauka nie będzie sprawiać Ci problemów.

Jak często zastanawiasz się, o ile efektywniej możesz się uczyć? Jak często myślisz, by wykorzystując nowoczesne techniki szybkiej nauki spędzać mniej czasu nad książkami mając jednocześnie lepsze rezultaty?

Jeśli jeszcze nie wiesz na czym polega szybka nauka...[ dowiedz się więcej ]

Komentarze

6 komentarzy to “Efektywna nauka”

 1. Monia on Grudzień 1st, 2010 11:15 pm

  Determinacja w zdobywaniu wiedzy, to znaczy co? Rycie na siłę czy tylko same chęci i zmuszenie się do siedzenia z książkami albo ewentualnie spróbowania polecanych technik?

 2. Karolina on Grudzień 4th, 2010 12:38 pm

  Co do rycia na siłę, to akurat można załatwić sobie motywacją jakąś – np. jak zaliczę ten egzamin, to przez cały weekend się obijam i nie tykam książek/imprezuję/wyjeżdżam/wcinam lody/oglądam filmy. Niepotrzebne skreślić;) No i dodatkowo techniki usprawniające naukę mogą przybliżyć cię do wyznaczonego celu.

 3. pikapika on Grudzień 5th, 2010 1:21 pm

  Właśnie – ostatni akapit – trzeba umieć rozłożyć sobie materiał. Na początku to co wymaga największego wysiłku, a później te łatwiejsze do nauczenia rzeczy i mniej istotne.

 4. Adam on Grudzień 5th, 2010 1:40 pm

  Jak ktoś się przez cały semestr bujał po knajpach, zamiast na uczelnię zaglądać, to nic nie pomoże – najwyżej neisamowite szczęście:)

 5. Leszek on Grudzień 5th, 2010 7:03 pm

  E tam, przesadzasz – wystarczy starannie kserować, albo najlepiej dobrze usiąść na egzaminie:) Pamiętam jeden taki przedmiot, kiedy pierwszy raz wykładowcę na egzaminie zobaczyłem – cała moja paczka, z którą na bilard jeździłem zamiast na wykłady zaliczyła za pierwszym podejściem;)

 6. edek on Grudzień 5th, 2010 7:23 pm

  Leszek – mam nadzieję, że nie będziesz nigdy lekarzem albo konstruktorem samochodów. Nam jeden wykładowca powtarzał kiedy prosiliśmy o wpisanie „3” od ręki – „chcielibyście, żeby leczył was lekarz, który przeleciał przez studia systemem ‚panda3’?”

Leave a Reply